Zavřít okna na základě předpovědi počasí

Zavřít okna na základě předpovědi počasí

Internetová předpověd hlásí déšť v místě kde bydlíte? SMARWI automaticky zavře Vaše okna. 

Icon tower weather

Upozorneni! Po zmene na strane IFTTT, je tento navod jiz neplatny. V tuto chvili nemame nahradni reseni.

 

Pomocí volání API je možné nastavit například v systému IFTTT automatické zavření Vašich oken, pokud předpověd indikuje déšť.

Jak to udělat, aby SMARWI reagovalo na internetovou předpověd počasí? 

Nejprve se musíte registrovat do služby IFTTT (https://ifttt.com). To uděláte velmi snadno pomocí svého již existujícího Google nebo FB účtu.

IFTTT je portál a platforma pro služby a aplikace, která Vám umožní propojovat zařízení podporující volání API se službami a funkcemi různých aplikací a podobně. Zní to složitě, ale vše je založeno na jednoduchém principu "Pokud nastane toto, udělej tamto". Odtud i samotný název IFTTT, tedy „if this then that“

Po registraci si stáhněte aplikaci IFTTT (k dispozici pro AppStore i GooglePlay) do svého telefonu a přihlaste se pomocí svého účtu. Vyhledejte v IFTTT aplikaci Weather Undergroud, vytvořte si v ní účet a v nastavení nezapomeňte zadejte svou polohu, ke které se bude vztahovat předpověd počasí.

Vše potřebné máme zaregistrováno a nyní si v pár krocích ukážeme, jak vytvořit Applet (tak se v IFTTT nazývá jednoduchý set pravidel pro vykonávání nějaké úlohy).

Náš applet bude dělat toto: Když internetové meteo zpravodajství Wether Underground v místě mého bydliště oznámí, že začíná pršet, SMARWI automaticky zavře určené okno

 IFTTT weather 1a2 small

1) V IFTTT aplikaci vyberte My Applets a vytvoříme nový applet pomocí tlačítka "+ ". Vybereme "this", tady nejprve určíme podmínku "Když nastane toto".

2)  Vyhledáme a zvolíme Weather Undergroud (služba je dost populární, možná bude viditelná na první stránce, pokud ne, použijeme funkci vyhledávání)

IFTTT weather 3a4 small

3) Vybereme možnost "If current condition changes to", tedy "Když se současné podmínky změní na".

4) V našem případě chceme zavírat pokud prší, vybereme tedy položku "Rain" déšť. 

IFTTT weather 5a6 small

5) Nyní určíme to, co se má při splnění naší podmínky vykonat "udělej tamto" a vybereme "that" 

6) Pomocí vyhledávání najdeme aplikaci s názvem "Webhooks". Webhooks slouží ke spouštění URL odkazů. Umí tudíž i zavolat API, které zavře naše SMARWI. Ve Webhooks zvolíme Make a web request.

IFTTT weather 7a8 small

 

7) Do pole URL je třeba zadat API adresu se správně vyplněnými parametry pro Váš účet a konkrétní SMARWI. Syntaxe pro API které ovládá SMARWI je tato:

https://vektiva.online/api/<REMOTE_ID>/<API_KEY>/<DEVICE_ID>/<open|close|stop>.  Návod jak správně vytvořit  a vyzkoušet tento příkazový řádek pomocí Vašich vlastních registračních údajů z vektiva.online, naleznete v online manuálu.  Dále na stránce Webhooks vyberte Metodu "Post" a jako Content Type vyberte "text/plain"

8) Applet nazapomeňte uložit tlačíkem Finish. Případně si jej můžete individuálně pojmenovat a rozhodnout zda chcete notifikace, pokud se applet aktivuje.


Námi vytvořený applet na zavírání okna když prší je stále aktivní v rámci Vašeho IFTTT účtu na internetu, nezávisle na našem mobilním telefonu. Pokud dojde ke změně počasí ve Vaší lokalitě na Déšt, IFTTT automaticky pomocí Webhooks zavolá vaše SMARWI a to zavře okno.

Jakmile se Vám toto podaří jednou nastavit a uvidíte jak funguje celá logika v praxi,  je nastavení další podmínky otázkou cca jedné minuty. Snadno tak nastavíte podmínky na teplotu, otevření/zavření na základě jiné události nebo například ovládání SMARWI pomocí hlasového asistenta

Omezení:

 Přídržná síla, kterou SMARWI udržuje okno zavřené je omezená konstrukcí a brání poškození zařízení. V případě silného větru apod. může dojít k samovolnému otevření ventilace. Totéž může nastat při výpadku proudu. Prosím počítejte s touto eventualitou v případě delší nepřítomnosti nebo nepříznivého počasí v závislosti na konkrétním umístění Vašeho okna. Za případné škody způsobené otevřenou ventilací nenese výrobce zodpovědnost.

Tagy: smarwi, bez senzoru, déšt, API, IFTTT, Počasí

Zůstaňte s námi ve spojení