Nejčastější dotazy (FAQ)

Nejčastější dotazy (FAQ)

Často kladené dotazy a odpovědi (FAQ)

Seznam otázek:

Instalace

1.1) Jak mám nalepit bezpečnostní krabičku? Jakou zvolit pozici pro bezpečnostní krabičku ?

1.2) Jak má být správně nalepen hřeben SMARWI?

1.3) Kdy mám udělat kalibraci?

1.4) Co když se mi nepodaří nalepit SMARWI správně?

1.5) Je SMARWI bezpečné?

1.6) Hodí se mé okno pro SMARWI?

1.7) Proč má SMARWI adaptér a bude mít někdy baterku?

1.8) Co dělat, když nemám pod oknem nebo v blízkosti okna zásuvku?

1.9) Potřebuji dát již instalované SMARWI na jiné okno, co mam dělat?

1.10) Kdy použít pro upevnění SMARWI vruty?

1.11) Můžu SMARWI naplno používat ihned po instalaci?

Každodenní provoz a ovládání (Software)

2.1) Proč SMARWI na vektiva.online nereaguje na příkazy Open/Close atd ?  

2.2) Potřebuji si stáhnout aplikaci, abych mohl ovládat své SMARWI?

Jiné často kladené otázky 

3.1) Má SMARWI API?

3.2) Lze ovládat SMARWI pomocí IFTTT?

3.3) Těsní okno zavřené pomocí SMARWI stejně jako okno zavřené na kliku?

3.4) Obsahuje SMARWI senzory?

3.5) Lze dokoupit ke SMRARWI senzory a ovládat otevírání okna pomocí teploty atd?

3.6) Je k dispozici senzor cigaretového kouře?


InstalaceInstalace

1.1) Jak mám nalepit bezpečnostní krabičku? Jakou zvolit pozici pro bezpečnostní krabičku ?

Rozhodněte se, jak chcete umístit bezpečnostní krabičku. Krabičku lze umístit na svislou stěnu rámu nebo na spodní vodorovnou, viz obrázek níže. Umístění zvolte dle svých preferencí, ideálně aby byla snadno dostupná pro každodenní použití. Krabička má uvnitř držák kabelu, který  umožňuje smotat kabel a přizpůsobit tak jeho délku zkrácením až o 20cm.  V případě okna s panty na levé straně lze vést kabel a umístit krabičku zcela stejným způsobem jako u okna s panty na pravé straně, držák SMARWI obsahuje zářezy pro uchycení kabelu vedeného na levou stranu okna. Nezapomeňte, že k bezpečnostní krabičce se připojuje napájecí kabel adaptéru. Aby se okno dalo snadno a bez odpojení SMARWI otevřít, je vhodné bezpečnostní krabičku umístit ke straně okna s panty.

SMARWI tech spec2

1.2) Jak má být správně nalepen hřeben SMARWI?

Pravá strana držáku SMARWI by měla lícovat s pravou stranou držáku hřebene, viz obrázek.Důležité je také hřeben nalepit vodorovně. Případná drobná odchylka od ideální polohy by měla být kompenzována konstrukcí přístroje a neměla by ovlivňovat funkci SMARWI.

Okno kotovane6 small

1.3) Kdy mám udělat kalibraci?

Kalibraci je třeba udělat vždy před prvním použitím zařízení SMARWI. Kalibraci zopakujte také jako první krok řešení, pokud se okno nedovírá, neotevírá do požadované vzdálenosti ventilace, nebo při zavření vydává klepavé zvuky (pastorek přeskakuje na zubech hřebene). Obecně kalibrace řeší problémy spojené se správným nastavením pozice zavřeného a otevřeného okna. Vlivem výrazných změn venkovních teplot může také docházet k drobným změnám geometrie Vašeho okna(například při výrazném ochlazení). Také v těchto případech doporučujeme okno pomocí kalibrace přenastavit.

1.4) Co když se mi nepodaří nalepit SMARWI správně?

Pokud se Vám v průběhu instalace držák SMARWI nebo držák hřebene nepodařilo nalepit optimálně, opatrně např. pomocí jídelního nože odlepte špatně nalepený držák a odstraňte zbývající pásku z držáku i okna. Pro opětovné lepení použijte výhradně náhradní lepicí sadu pásek. Je možné si je objednat v eshopu. Lepené plochy je nutné před opětovným lepením odmastit.

sticker set small 0x160

1.5) Je SMARWI bezpečné?

Bezpečnost Vašeho okna s instalovaným SMARWI zůstává nezměněná. Tedy pokud v současnosti vaše situace neumožňuje/nepreferujete ponechání otevřené ventilace ve Vaší nepřítomnosti, nic se nemění, okno lze kdykoliv zavřít a plány jedním klikem pozastavit. SMARWI přesto využijete každý den, bude za Vás udržovat čerstvý vzduch během spánku, plánovat větrání v dětském pokoji, pomůže otevírat hůře dostupná okna a mnoho dalšíko, viz příklady použití.

1.6) Hodí se mé okno pro SMARWI?

SMARWI je navrženo tak, se dalo instalovat na většinu oken s funkcí ventilace. Nicméně okna a jejich konkrétní umístění v rámci staveb je velice variabilní. Okna mají odlišné velikosti a navíc jsou zasazeny do zdi různě hlubokým výklenem a různě širokou špaletou. Prosím věnujte před koupí chvíli svého času kapitole Co potřebuji znát před koupí, pro ověření parametrů Vašeho okna a správný výběr délky kabelu k bezpečnostní krabičce. Určitě se to vyplatí.

1.7) Proč má SMARWI adaptér a bude mít někdy baterku?

SMARWI udržuje nastavenou polohu pro otevřené a zavřené okno pomocí udržovacího proudu(fixace pomocí motoru). Místo adaptéru lze stejným konektorem
zapojit i baterii, ale díky přídržnému proudu je čas po který je baterie schopna napájet SMARWI výrazně omezená. Vhodnou baterii s odpovídající kapacitou v kombinaci s
power-managementem v rámci softwaru zařízení testujeme.

1.8) Co dělat, když nemám pod oknem nebo v blízkosti okna zásuvku?

Řešení jsou dvě, požit elektrický prodlužovací kabel běžně dostupný v obchodech s elektrikářským materiálem, nebo prodlužovací napájecí DC kabel. Použití prodlužovacího napájecího DC kabelu je mnohem estetičtější. Prodlužovací napájecí DC kabel vhodný pro připojení SMARWI je možné koupit  e-shopu v různých délkách.

1.9) Potřebuji dát již instalované SMARWI na jiné okno, co mam dělat?

Postupujte stejně, jako v případě, že se Vám nepodaří nalepit SMARWI správně, viz rada 1.4.

1.10) Kdy použít pro upevnění SMARWI vruty?

Lepicí pásky dodávané k SMARWI umožňují pevnou fixace přístroje na rovné, ploché, neporézní a odmaštěné plochy. V případě, že je povrch Vašeho okna příliš nerovný a na očištěných a odmaštěných lepených plochách dochází k i přesto k odlepování, doporučujeme fixaci pomocí vrutů přiložených v balení SMARWI. Plastová  okna nebo okna s kovovým povrchem mají hladký, neporézní povrch, proto zde vždy preferujte lepení. Na dřevěná okna lze provést instalaci pomocí vrutů.  Vruty vsuneme do připravených děr v držáku SMARWI a držáku hřebene. Vruty zašroubujte a dotáhněte. Na vruty sloužící k upevnění držáku hřebene nasaďte krytky.

1.11) Můžu SMARWI naplno používat ihned po instalaci?

SMARWI se upevňuje na okno pomocí vysoce kvalitních lepicích pásek se silnou přilnavostí a pevností. Použité lepicí pásky dosáhnou plné síly fixace za 24h od nalepení. Po nalepení vyčkejte nejméně hodinu, ideálně déle, než začnete SMARWI nastavovat a zatěžovat otevíráním a zavíráním okna.

 ---------------------------- Připravujeme další FAQ v této kapitole---------------------------------

 

Každodenní provoz a ovládání (Software)
touch grey

2.1) Proč SMARWI na vektiva.online nereaguje na příkazy Open/Close atd ? 

Pokud je SMARWI aktivní (ovládací box není zašeděn a umožnuje kliknutí na ovládací prvky) a nereaguje na Vaše příkazy, obnovte stránku v prohlížeči. Dlouhou dobu otevřený prohlížeč může ztratit kontakt se serverem vektiva.online.

 

2.2) Potřebuji si stáhnout aplikaci, abych mohl ovládat své SMARWI?

SMARWI se ovládá pomocí webu, tedy pomocí internetového prohlížeče ve Vašem mobilním zařízení nebo PC. Nemusíte tedy stahovat žádnou aplikaci a čekat na její update, který je funkční pro nejnovější verzi operačních systémů apod. Pokud SMARWI ovládáte v lokální síti bez přístupu k internetu, stačí do prohlížeče zadat jeho IP adresu, např. 192.168.1.20. Ideálním způsobem je nicméně ovládání skrze vektiva.online. V tom případě stačí do prohlížeče napsat vektiva.online, přihlásit se nebo registrovat a ve svém telefonu si na plochu uložit tuto adresu. Vektivu online potá jednoduše spustíte kliknutím na ikonu na ploše telefonu a i když běží v internetovém prohlížeči, chová se stejně jako aplikace.

Home mobile small

 ---------------------------- Připravujeme další FAQ v této kapitole---------------------------------

 

070934 glossy black icon alphanumeric question mark1 ps

Jiné často kladené otázky 

3.1) Má SMAWI API?

SMARWI lze ovládat pomocí volání API. Návod na sestavení volání API naleznete v sekci Návody (API Manuál)

3.2) Lze ovládat SMARWI pomocí IFTTT?

Ano, díky dostupným API lze SMARWI volat z IFTTT pomocí aplikace Webhooks. Názorné příklady nastavení SMARWI pomocí IFTTT nalezenete v sekci Příklady použití (Ovládejte okno svým hlasem a Zavřít okna na základě předpovědi počasí)

3.3) Těsní okno zavřené pomocí SMARWI stejně jako okno zavřené na kliku?

V rámci návrhu SMARWI jsme počítali s tím, že okna a jejich schopnost těsnit se poměrně výrazně liší (záleží na velikosti, geometrii, stáří, aktuálních teplotách atd).  

Okno v režimu ventilace fixované pomocí SMARWI není přitlačováno tak velkou silou jako při zavřené klice, kde ho kování fixuje na vícero místech v rámu. Nicméně je možné se velmi přiblížit efektu zavřeného okna pomocí (případně kombinací) dvou technik: 

A) V Settings na záložce Finetune (popis jednotlivých položek v záložce Finetune naleznete v Návodu na ovládání) naleznete posuvník umožnující nastavovat Window closed position finetune. Zvýšením hodnoty tohoto parametru bude SMARWI těsněji tlačit okno k rámu.Pokud se však nastaví na příliš velkou hodnotu, může při zavírání dojít k přeskočení zubu pastorku na hřebeni. Je to tedy potřeba vyladit na Vaše konkrétní okno. V rámci toho je možné zvýšit také parametry Closed holding power a Near frame power. Správně nastavené okno se hladce a těsně dovře, po změně parametrů je vždy třeba to otestovat otevřením a zavřením.

B) Tepelnou efektivitu dovření okna pomocí SMARWI a minimalizací průvanu, lze dále zvýšit aplikací dodatečného těsnění.Tesneni

Těsnící pásky se vyrábějí pěnové a gumové. Pěnovové jsou k dostání v  šířkách nejčastěji od 3 do 4 mm, a utěsníte s nimi malé a střední škvíry u oken a dveří. Počítejte však s tím, že tento druh těsnění se začne časem drolit a zhruba po 2 letech je nutné jej vyměnit.

Gumové těsnicí pásky mají dlouhodobější životnost a jsou k dostání s různými typy profilů. Na okna s malými škvírami do 3,5 mm doporučujeme profil ve tvaru písmene E, k utěsnění středních mezer je vhodné těsnění s P profilem a pro velké mezery se používá profil D. Všechna těsnění mají samolepicí plochu a jsou k dostání v hobby marketech v několika barevných variantách (bílá, hnědá, černá) a různých velikostech balení. Je třeba počítat s tím, že k zavření okna s vlepenou dodatečnou izolací  je nutné použít větší sílu přítlaku pri zavření na kliku běžným způsobem. Vhodná těsnění jsou běžně dostupná na metry v hobby marketech typu Bauhause, OBI atd.

 

3.4) Obsahuje SMARWI senzory?

SMARWI samotné neobsahuje senzory pro měření teploty, hluku, CO2 a podobně. Pokud potřebujete ovládat okno pomocí SMARWI na základě senzorů, je v současnosti možné využít výrobků jiných firem, které lze propojit se SMARWI přes IFTTT(např. meteo stanice Netatmo a jiné) nebo které obecně umí ovládat SMARWI pomocí volání API (např. domácí systém Fibaro a jiné). Připravujeme vlastní sadu senzorů, které bychom chtěli uvést na trh v průběhu roku 2018.

 

3.5) Lze dokoupit ke SMRARWI senzory a ovládat otevírání okna pomocí teploty atd?

V tuto chvíli ke SMARWI neprodáváme vlastní sadu senzorů. Nicméně ji připravujeme a chtěli bychom ji uvést na trh v průběhu roku 2018. Pokud potřebujete ovládat okno pomocí SMARWI na základě senzorů, je v současnosti možné využít výrobků jiných firem, které lze propojit se SMARWI přes IFTTT(např. meteo stanice Netatmo a jiné) nebo které obecně umí ovládat SMARWI pomocí volání API (např. domácí systém Fibaro a jiné). 

 

3.6) Je k dispozici senzor cigaretového kouře? 

V současnosti na trhu bohužel není dostatečně citlivý senzor za rozumnou cenu, který by dokázal včas(podobně jako lidský čich) zjistit, že Vám do prostor vniká cigaretový kouř. Existující senzory splňující tyto požadavky jsou velice drahé a velké. Nicméně jsme již objevili společnost, která na tomto pracuje a budeme testovat použitelnost jejich senzoru a řešení.

---------------------------- Připravujeme další FAQ v této kapitole---------------------------------

Zůstaňte s námi ve spojení