Stín a noc: jak optimálně větrat v létě

Stín a noc: jak optimálně větrat v létě

V teplých dnech potřebujeme zamezit vnikání horkého vzduchu do obytných prostor od chvíle, kdy slunce rozehřeje okolí a naopak maximálně efektivně vyvětrat ve chvílích kdy teplota klesá.

Touto technikou v kombinaci se zastíněním prostoru žaluziemi/roletou je možné s výjimkou dlouhodobých velmi vysokých teplot udržovat v domácnosti příjemnou teplotu. Často lze takto omezit, případně se zcela vyhnout použití klimatizace.

Příklad použití: V bytě budu větrat pomocí 3 oken. Okno1 a okno2 jsou umístěna v obývacím pokoji a okno3 v ložnici. Okno1 v obývacím pokoji se dostává do stínu od 18h, tímto oknem tedy začínám větrat v 18:00.  Do zbývajících dvou (okno2 a okno3) se opírá slunce až do deváté hodiny večerní (21:00). Od této chvíle větrám všemi okny až do rána 9:00. V 9:00 zavírám okno1 v obývacím pokoji, jelikož slunce již začíná ohřívat tuto stěnu domu. V 10:30h zavírám zbývající dvě okna. Pokud nejsme doma, okna v bytě mohou zůstat zavřena a díky chladnějšímu vzduchu z večera a tepelné izolaci není byt po návratu z práce rozpálený. Celý cyklus se opakuje.

LWS night

Tagy: smarwi, bez senzoru, časovač, teplota, léto

Zůstaňte s námi ve spojení